שלום אורח!
התחברות: שכחתי סיסמא

אנשים רבים עושים טעויות בהכנה לצו ראשון או שפשוט לא עושים שום הכנה וחבל. ובכן, בסביבות גיל 16 וחצי ובהתאם ללוח העבודה של צה״ל, אתם מקבלים את הצו הראשון. אמנם יש עוד זמן רב עד הגיוס אך צריך להתחיל לתכנן ולמיין את המועמדים. בשביל זה הצבא מזמן אתכם לצו הראשון, שם תתבצע הערכה של היכולות שלכם לפי קריטריונים שונים. שיטות ההערכה של צה"ל משפיעות בסופו של דבר על התפקידים שאליהם תשובצו או התפקידים  שיציעו לכם. למבחנים השונים שתעברו בצו הראשון ישנה השפעה מכרעת על עתידכם הצבאי, בין אם תסתפקו בשירות חובה בלבד או בין אם אתם מעוניינים בקריירה צבאית. בהערת שוליים נגיד לכל מי שקורא עכשיו שורות אלו וחושב שקריירה צבאית, אפילו קצרה, היא לא בשבילו… אל תהיו כל כך בטוחים, הצבא מציע תנאים טובים מאוד ובהחלט משתלם עבור מי שחותם קבע. אבל השאלה שנשאלת, אם הצו הראשון כל כך חשוב, האם יש צורך בהכנה לצו ראשון? האם בכלל אפשר להתכונן?

 

הכנה לצו ראשון

 

בהחלט אפשר ובהחלט צריך להתכונן לצו הראשון. אל תחשבו שהכנה לצו ראשון מיועדת אך ורק למי שמעוניין במסלול קצונה. אם תרצו או לא תרצו, אתם עומדים בפני שירות צבאי ומוטב לנסות להשתלב בתפקיד אשר באמת מעניין אתכם.

 

אבל למרות חשיבותו של הצו הראשון, רבים אינם מתכוננים אליו וזוהי טעות. לפעמים הסיבה היא חוסר ביטחון, או אולי יותר מידי ביטחון עצמי ומחשבות כמו ״אני לא צריך את זה!״. אחרים אולי רוצים להתכונן, אבל לא ממש יודעים איך לעשות זאת. אם אתם בגיל הנכון וקיבלתם זימון לצו ראשון, או עומדים לקבל את הזימון, בוודאי תרצו להמשיך לקרוא מאמר זה; כאן תוכלו לקבל מידע על מה שמצפה לכם בצו הראשון וכיצד ניתן להתכונן אליו בצורה הטובה ביותר.

 

דע מה מחכה לך

 

השלב הבסיסי ביותר של הכנה לצו ראשון היא בעצם לדעת למה לצפות. מי שלא בודק, קורא או שואל עושה טעות. הצבא הוא לפעמים מערכת קשה, במיוחד כאשר אתם מגיעים מהאזרחות וזה המגע הראשון שלכם עם המערכת הצבאית. אך כאשר אתם יודעים למה לצפות זה הרבה יותר קל. אז מה בדיוק מתרחש בתהליך המיון של הצו הראשון?

 

הצו הראשון כולל מספר תחנות בהם תעברו ובכל אחת יתקיים סוג אחר של מבדק. לצורך הבקרה והסדר אתם תקבלו כרטיס מגנטי המשמש אתכם במעבר בין התחנות.

 

1. אימות נתונים - זוהי התחנה הראשונה בה ישאלו אתכם שאלות אישיות. אלו הן שאלות בסיסיות מאוד כמו שמות ההורים, פרטי בית הספר בו אתם לומדים ועוד. על השאלות עצמן אין מה להתכונן, אך כאשר אתם עונים על השאלות, בהחלט יתרשמו מיכולת הביטוי שלכן.

2. ראיון אישי - לא כולם נדרשים לעבור ראיון אישי, בדרך כלל אלו הם הבנים, אך גם הבנות המעוניינות בשירות קרבי. השאלות בראיון האישי הן קצת יותר אישיות מאשר השאלות של אימות הנתונים. כאן צה״ל באמת רוצה להכיר אתכם. לראיון זה ישנה חשיבות רבה.

3. בדיקות רפואיות - זוהי התחנה השלישית, בה קובעים את הפרופיל הרפואי שלכם. בשלב זה אתם תעברו בדיקה רפואית בסיסית בה בודקים נתונים כמו משקל, לחץ דם, גובה ועוד. אם יש בעיות רפואיות מיוחדות יש ליידע את הרופאים. הבדיקות הרפואיות בודקות האם מבחינה פיזית אתם מתאימים לתפקידים קרביים או יחידות לוחמה מובחרות.

4. מבחנים פסיכוטכניים - בתחנה הרביעית תשבו מול מחשב ותעברו מבחנים בתפיסה צורנית, עברית וחשבון. מבחנים אלו הם מרכיב משמעותי בציון הקב״א המשפיע מאוד על עתידכם הצבאי. מי שלא עושה הכנה לצו ראשון בהחלט יכול להרגיש את ההבדל.

 

עכשיו כאשר אתם יודעים למה לצפות, אתם צפויים להיות יותר רגועים ועם פחות חששות. כלומר צעד ראשון של הכנה לצו ראשון כבר עשיתם. זוהי גם הזדמנות טובה להזכיר שחשוב להגיע ערניים ומרוכזים לצו הראשון. מי שהחליט לצאת עם החברים בלילה לפני עושה טעות.

 

אז איך אפשר להתכונן

 

הדרך הנכונה לעשות הכנה לצו ראשון היא באמצעות קורסים או ערכות הכנה לצו ראשון. בתהליכי הכנה לצו ראשון תוכלו לתרגל את המבחנים הפסיכוטכניים וכך לשפר את היכולות שלכם ולהגיע לתוצאות יותר טובות אשר ישפיעו באופן חיובי על עתידכם הצבאי.