שלום אורח!
התחברות: שכחתי סיסמא

אנשים רבים עושים טעויות בהכנה לצו ראשון או שפשוט לא עושים שום הכנה וחבל. בסביבות גיל 16 וחצי ובהתאם ללוח העבודה של צה״ל, תקבלו את הצו הראשון. אמנם יש עוד זמן רב עד הגיוס אך הצבא צריך להתחיל לתכנן ולמיין את המועמדים. בשביל זה הצבא מזמן אתכם לצו הראשון, שם תתבצע הערכה של היכולות שלכם לפי קריטריונים שונים. שיטות ההערכה של צה"ל משפיעות בסופו של דבר על התפקידים שאליהם תשובצו או התפקידים שיציעו לכם.

למבחנים השונים שתעברו בצו הראשון ישנה השפעה מכרעת על עתידכם הצבאי, בין אם תסתפקו בשירות חובה בלבד ובין אם אתם מעוניינים בקריירה צבאית (גם אם זה נראה פחות מפתה כרגע, יתכן שתשנו את דעתכם עוד כמה שנים ולא תרצו שהנתונים מהצו הראשון יגבילו אתכם). אבל השאלה שנשאלת, אם הצו הראשון כל כך חשוב, האם יש צורך בהכנה לצו ראשון? האם בכלל אפשר להתכונן?

 

הכנה לצו ראשון

בהחלט אפשר ובהחלט צריך להתכונן לצו הראשון. אל תחשבו שהכנה לצו ראשון מיועדת אך ורק למי שמעוניין במסלול קצונה. אם תרצו או לא תרצו, אתם עומדים בפני שירות צבאי ומוטב לנסות להשתלב בתפקיד אשר באמת מעניין אתכם.

אבל למרות חשיבותו של הצו הראשון, רבים אינם מתכוננים אליו וזוהי טעות. לפעמים הסיבה היא חוסר ביטחון, או אולי יותר מידי ביטחון עצמי ומחשבות כמו ״אני לא צריך את זה!״. אחרים אולי רוצים להתכונן, אבל לא ממש יודעים איך לעשות זאת. אם אתם בגיל הנכון וקיבלתם זימון לצו ראשון, או עומדים לקבל את הזימון, בוודאי תרצו להמשיך לקרוא מאמר זה; כאן תוכלו לקבל מידע על מה שמצפה לכם בצו הראשון וכיצד ניתן להתכונן אליו בצורה הטובה ביותר.

 

דע מה מחכה לך

 

השלב הבסיסי ביותר של הכנה לצו ראשון היא בעצם לדעת למה לצפות. הצבא הוא לפעמים מערכת קשה, במיוחד כאשר אתם מגיעים מהאזרחות וזה המגע הראשון שלכם עם המערכת הצבאית. אך כאשר אתם יודעים למה לצפות זה הרבה יותר קל. אז מה בדיוק מתרחש בתהליך המיון של הצו הראשון?

הצו הראשון כולל מספר תחנות בהם תעברו ובכל אחת יתקיים סוג אחר של מבדק.

 

1. אימות נתונים - בתחנה זו ישאלו אתכם שאלות אישיות. אלו הן שאלות בסיסיות מאוד כמו שמות ההורים, פרטי בית הספר בו אתם לומדים ועוד. אין צורך להתכונן לשאלות אלו. בתחנה זו גם תעברו מבחן עברית בו תישאלו שאלות שונות בעברית ותצטרכו לענות תוך שימוש במאגר מילים מובנה.

2. ראיון אישיכיום, כל הבנים והבנות עוברים ראיון אישי במהלך יום הצו הראשון. השאלות בריאיון האישי הן קצת יותר אישיות מאשר השאלות של אימות הנתונים. כאן צה״ל באמת רוצה להכיר אתכם. לריאיון זה ישנה חשיבות רבה בקביעת הנתונים שלכם.

3. בדיקות רפואיות - בתחנה זו קובעים את הפרופיל הרפואי שלכם. בשלב זה אתם תעברו בדיקה רפואית בסיסית בה יבדקו נתונים כמו משקל, לחץ דם, גובה ועוד. אם יש בעיות רפואיות מיוחדות יש ליידע את הרופאים. הבדיקות הרפואיות בודקות האם מבחינה פיזית אתם מתאימים לתפקידים קרביים או יחידות לוחמה מובחרות.

4. מבחנים פסיכוטכניים - בתחנת המבחנים תשבו מול מחשב ותעברו מבחנים בתפיסה צורנית, מילולית, הוראות וחשבון. מבחנים אלו מהווים מרכיב משמעותי בציון הקב״א המשפיע מאוד על עתידכם הצבאי. מי שלא עושה הכנה לצו ראשון בהחלט יכול להרגיש את ההבדל.

עכשיו כאשר אתם יודעים למה לצפות, אתם צפויים להיות יותר רגועים ועם פחות חששות. כלומר את הצעד הראשון של הכנה לצו ראשון כבר עשיתם! זוהי גם הזדמנות טובה להזכיר שחשוב להגיע ערניים ומרוכזים לצו הראשון.

אז איך אפשר להתכונן

הדרך הנכונה לעשות הכנה לצו ראשון היא באמצעות קורסים או ערכות הכנה לצו ראשון. בתהליכי הכנה לצו ראשון תוכלו לתרגל את המבחנים השונים וכך לשפר את היכולות שלכם ולהגיע לתוצאות יותר טובות אשר ישפיעו באופן חיובי על עתידכם הצבאי.